Pluszowy miś to nieodłączny towarzysz dziecięcych zabaw, powiernik i pocieszyciel najmłodszych. W tym roku przedszkolaki z obu grup przedszkolnych obchodziły jego święto 24 listopada. Każdy przedszkolak przyniósł ze sobą swojego pluszowego przyjaciela i brał udział w różnych misiowych aktywnościach. Dzieci poznały historię pluszowego misia, brały udział w wyścigu misiów, układały misie od największego do najmniejszego, szukały par misiów, liczyły beczułki miodu, karmiły misia, układały misiowe puzzle, tańczyły ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi, próbowały misiowego przysmaku, pozowały do zdjęć i uczestniczyły w słodkim poczęstunku.. W tym dniu odwiedziła przedszkolaki p.Ewa z biblioteki z uczennicami starszych klas, które przeczytały dzieciom opowiadania ,których głównym bohaterem był miś. Następnie przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące tekstu i rozwiązywały zagadki. W nagrodę dostały piękne dyplomy.
24.11.2023 r. - Światowy Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu.
- 20
21 LISTOPADA 2023r. - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto, które na dobre zagościło w naszym szkolnym kalendarzu. Jak co roku celebrujemy ten dzień wykorzystując go do uświadamiania całej społeczności szkolnej, jak ważna jest życzliwość na co dzień, nie tylko od święta. I nie chodzi tutaj o spektakularne czyny, ale małe gesty, które czynią świat lepszym. Znakiem rozpoznawczym tego dnia jest kolor żółty w ubiorze uczniów i nauczycieli oraz gazetka szkolna. Życzliwość kryje się w drobiazgach dnia codziennego. Nie kosztuje nas właściwie nic, a może działać cuda. Zwykły uśmiech, ciepłe słowo czy miły gest potrafią zmienić komuś dzień. Pamiętajmy także, że dobro zawsze do nas wraca, a dzięki uprzejmości, sami stajemy się szczęśliwsi. Każdy mógł sprawić przyjemność drugiej osobie i podarować słowo wdzięczności wycinając karteczkę z wybranym tekstem. To był wspaniały dzień.
Samorząd Uczniowski
20.11.2023 r. - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Co roku 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia w szczególny sposób uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa, pokazując znaczenie praw dziecka i ich przełożenie na poczucie własnej wartości, poczucie sprawczości i bezpieczeństwa psychicznego.
20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o prawach dziecka. Polska ratyfikowała Konwencję 7 czerwca 1991 roku. Co ciekawe, nasz kraj jest inicjatorem jej uchwalenia.
W ramach zadania listopadowego „Szkoła Myślenia Pozytywnego” uczniowie naszej szkoły pogłębili swoją wiedzę, dotyczącą praw dziecka. Tego dnia przyszli ubrani do szkoły na niebiesko zgodnie z hasłem przewodnim „W niebieskim Ci do twarzy”. Klasa VIII przygotowała plakaty na temat empatii, wolności oraz cech jakie posiada empatyczny człowiek. W ramach godzin z wychowawcą zrealizowano także zajęcia zgodnie z proponowanym scenariuszem zarówno w klasach I-III i starszych. Dodatkowo dzieci w wykonały kolorowanki dotyczące praw dziecka.
Tydzień w którym realizowane było zadanie zbiegł się z innymi akcjami, które świetnie dopełniały tematykę. Był to Dzień Życzliwości oraz Dzień Pluszowego Misia – który jest przyjacielem dzieci na całym świecie.
2
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
14.11.2023r. - Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole.
Bajki, baśnie odgrywają ważną rolę. Towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Celem takiego święta jest właśnie nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na ich rolę wychowawczą i edukacyjną.
Tego dnia do szkoły dzieci przyszły przebrane za swoich ulubionych bohaterów. Nie zabrakło więc Elzy i Anny, ekipy Psiego Patrolu,, Jednorożca, Baletnicy, Batmana
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili uczniów z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. W bajkowych strojach czytali fragmenty ulubionych bajek.
Uczniowie prezentowali swoje stroje podczas przerw , wykonano pamiątkowe zdjęcia.
W bibliotece można było obejrzeć wystawę przedstawiającą postaci z bajek oraz przeczytać wybraną bajkę, dzieci odgadywały też zagadki dotyczące bohaterów baśni i bajek.
W świetlicy dzieci obejrzały film pt:”Piękna i bestia”.
Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości.
Nad całością imprezy czuwał bibliotekarz oraz Samorząd Uczniowski
16
10.11.2023 r. Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Nasi uczniowie aktywnie i radośnie uczcili kolejną rocznicę
Wszyscy pięknie wyglądali. Ich ubiór zdobiły symboliczne biało-czerwone kotyliony. W ramach akcji „Szkoła do hymnu” cała społeczność zaśpiewała uroczyście i z powagą 4 zwrotki hymnu Polski. Uczniowie klasy VIII przygotowali część artystyczną na którą składało się przedstawienie oraz taniec z szarfami w wykonaniu uczennic z klasy III. Natomiast kl. I-II oraz oddział przedszkolny wsparły aktorów, śpiewając pieśni patriotycznie i recytując wiersze, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
W ramach obchodów w naszej szkole zorganizowano także biegi, których dystans symbolicznie był związany z dziejami Polski. Młodsi mieli do pokonania 123 metrów - jak 123 lata polskiej niewoli, natomiast starsi biegli na dystansie 1918 m – jak rok odzyskania niepodległości. Jak się okazuje każda okazja jest dobra do łączenia zdrowia i wartości historycznych.
Ponadto uczniowie rozwiązywali patriotyczne zadania, wykonywali piękne ilustracje oraz plakaty mówiący czym jest dla nich Polska.
Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do podtrzymania w młodych ludziach więzi z Ojczyzną i jej historią.
10
08.11.2023 r. Niepodległościowy Turniej Szachowy
Dnia 8 listopada w naszej szkole odbył się Niepodległościowy Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział 24 uczniów z klas 2-8. Zawody rozegrane były w systemie pucharowym. Zwycięzca przechodził do kolejnego etapu gdzie zostało trzech najlepszych zawodników, którzy rozegrali ze sobą partię. Nad przebiegiem zawodów czuwał p. Arkadiusz Szymków, który zapewnił organizację zawodów i sprawował rolę arbitra.
Wyniki:
1 Aleksander Żołądek
2 Hubert Ostaszewski
3 Antoni Kasiewski
4 Biercewicz Oliwia, Rogowski Jan, Fabian Grunwald
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju.
20
31.10.2023 r. Pogadanka o bezpieczeństwie w przedszkolu.
31 października dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się z funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji z Mrągowa, która opowiedziała im o swojej pracy oraz akcesoriach potrzebnych w pracy policjanta. Dzieci dowiedziały się również, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i na przejściu dla pieszych. Wcieliły się w rolę pieszych i kierowców samochodów, by w sposób praktyczny przećwiczyć poznane wiadomości. Szukały w sali misiaczka rozrabiaczka, którego aresztowały i zamknęły w więzieniu za kradzież. W nagrodę otrzymały odznaki i czapki policjanta. Na koniec „Krasnale” i „Słoneczka” ślubowały, że będą grzecznymi przedszkolakami. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie , przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego przedszkolaki wręczyły naszemu gościowi dyplom SUPER POLICJANTKI. To spotkanie oraz treści przekazane na pewno na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków.
13
30.10.2023 r. - Warsztaty artystyczne
30 października 2023 r. w naszym oddziale przedszkolnym odbyły się warsztaty, które poprowadziły panie z sali zabaw „Stokropek” w Mrągowie. Grupa Słoneczka wykonała świeczki żelowe. Dzieci samodzielnie ozdabiały słoiczki, oraz wypełniały muszelkami i piaskiem dno świeczki. Po wykonaniu świeczek odbyła się zabawa z figurkami zwierząt, które powstały z balonów. Krasnale natomiast wykonały „Las w słoiku”, najpierw dzieci ozdabiały słoik, potem wsypywały ziemię, następnie kamyczki. Wkładały szyszki, sadzonki podlewały swój las i owijały słoiki sznurkiem. Na zakończenie zajęć odbyło się również modelowanie balonów.
14
2023 r. „SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO”.
Kolejne z działań w ramach projektu „SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO”. Październikowe zadanie koncentrowało się na tematyce zdrowia psychicznego. W ramach zadania zorganizowano Tydzień Zdrowia Psychicznego. Podjęto szereg działań promujących dobre samopoczucie oraz dobrostan psychiczny:
Przygotowano gazetkę informacyjną na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy. Podstawowe informacje można też znaleźć na stronie szkoły.
Na drzwiach do sal lekcyjnych oraz w różnych widocznych miejscach umieszczono cytaty i myśli wspierające każdego ucznia czy nauczyciela.
W klasie VIII przeprowadzono lekcję wychowawczą na temat stresu a w klasie VI zajęcia z psychologiem i pedagogiem. Klasa omówiła, wypracowała definicje stresu, następnie rozpoznawała oznaki stresu( odrysowanie sylwetki człowieka i zaznaczenie, gdzie odczuwamy stres). W ostatnim etapie klasa przedstawiła swoje sposoby radzenia sobie ze stresem, ale również poznała alternatywne sposoby i techniki odstresowujace np. relaksacja, rozluźnienie ciała, głębokie wdechy i wydechy w tym pompowanie balonów, baniek mydlanych.
Ponadto w szkole działała skrzynka marzeń – do której uczniowie wrzucali swoje marzenia w tym te szkolne (jedno z nich zostanie spełnione). Nasi uczniowie mogli także podzielić się sprawdzonymi sposobami na stres czy ciężkie chwile robiąc „Zestaw dobrych rad”.
Pozytywne emocje wyrażano także w innych językach. Afirmacje, to w psychologii pozytywne stwierdzenia na własny temat, które powtarzane przez nas codziennie pozwalają nam na identyfikację z nimi i wzmocnienie naszego poczucia wartości. Nauczyciele języków obcych podjęli wyzwanie i wraz z uczniami stworzyli afirmacje anglo i niemieckojęzyczne, które również zdobiły korytarz szkolny. Uczniowie mogli zatem poćwiczyć zarówno zwroty w języku obcym, jak i pozytywne myślenie o sobie
Dla najmłodszych uczniów przeprowadzono zajęcia w bibliotece. Któż z nas nie lubi słuchać bajek? uczniowie mogli posłuchać bajek terapeutycznych, czytanych przez panie z biblioteki szkolnej. I chociaż czytane opowieści nazywają się „bajkami”, to tak naprawdę niewiele mają one wspólnego z klasyczną bajką. Są to bowiem wyjątkowe historie, które pozwalają dzieciom odkryć w sobie uczucia czy problemy, z którymi borykają się na co dzień. „Bajki-pomagajki”, jak się je potocznie nazywa, zawierają też często wskazówki, jak poradzić sobie z danym problemem. Po skończonych zajęciach dzieciczki przygotowały jeszcze pozytywne emotikony.
Dużo pozytywnych emocji wzbudziła akcja „Weź się częstuj” ćwiczenia z codziennymi afirmacjami dla klas 1-8 w formie wzmacniających karteczek, którymi można było się „poczęstować”.
9
27.10.2023 r. -DZIEŃ PIŻAMY
W piątek 27.10.2023 r. w naszej szkole urządziliśmy DZIEŃ PIŻAMY – dzień, w którym wszyscy bez wyjątku mogli chodzić w piżamie, szlafroku, kapciach…. Ten drobny gest, który wszystkim uczniom i nauczycielom dał powody do uśmiechu jest symbolicznym gestem solidarności z dziećmi chorymi, przebywającymi na oddziałach onkologicznych. Dla tych dzieci piżama jest niestety ubiorem codziennym i wcale im to nie sprawia radości.
Podczas święta piżamy nie obawiaj się wyjścia w niej do szkoły i korzystaj z okazji do zapewnienia sobie chwili szczęścia. Co więcej, podczas dnia piżamy warto jest pamiętać o pomaganiu i zwrócić uwagę na osoby, które potrzebują wsparcia w walce z chorobami.
Samorząd Uczniowski
6
24.10.2023 r.- Próbna ewakuacja
W trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole 24 października 2023 r. został przeprowadzony próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, oraz wszystkich pracowników szkoły z udziałem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szestnie. Po sygnale dźwiękowym w postaci 4 dzwonków, uczniowie wraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły udali się na miejsce zbiórki. Nauczyciele przekazali pani Dyrektor Teresie Jachimowicz informację dotyczącą stanu liczebności klas. Celem tych działań było uświadomienie uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie w wyznaczonym czasie, oraz zgodnie z zasadami postępowania w czasie zagrożenia.
24.10.2023 r.
Kornelia Walmińska
20.10.2023 r. Dzień Dyni.
20 października grupa "Krasnali" obchodziła w przedszkolu Dzień Dyni. Dzieci w pięknych pomarańczowych ubraniach dzielnie pozowały do zdjęć na naszej dyniowej ściance fotograficznej, a także brały udział w różnych dyniowych zabawach i konkurencjach. Maluszki sprawdzały, co się kryje w środku dyni za pomocą zmysłu wzroku, dotyku, smaku i węchu. Na zakończenie miały słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców ,za który wszyscy serdecznie dziękujemy.
8
20.10.2023 r. Międzynarodowy Dzień Krajobrazu w naszej szkole.
Rokrocznie 20 października – w rocznicę podpisania we Florencji Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, której celem jest ochrona i zrównoważone kształtowanie krajobrazu - obchodzimy święto Dnia Krajobrazu. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Doceń lokalność”.
Dzięki różnego rodzaju działaniom podejmowanym w ramach obchodów Dnia Krajobrazu – Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska chce zwrócić uwagę na wartość krajobrazów w życiu codziennym. Ideą tegorocznego Dnia Krajobrazu jest docenienie wartości dostępnych na co dzień w przestrzeniach przyrodniczych, rolniczych, które możemy codziennie obserwować w swoim najbliższym otoczeniu: chaty, kapliczki, zdobienia domów, przydrożne krzyże, stroje - to co nasze!
W ramach obchodów Dnia Krajobrazu nasi uczniowie wykonywali zdjęcia otaczającego ich krajobrazu, które zdobiły gazetkę szkolną. W zadymionym, zaganianym świecie szukamy niezawodnego sojusznika, którym okazuje się przyroda, krajobraz ten daleki i ten lokalny. Ceńmy go!
2
16.10.2023 r. XXIII Dzień Papieski
- 4
13.10.2023r. WYCIECZKA KLAS I-III i VII DO FABRYKI BOMBEK W KĘTRZYNIE
Zwiedzanie Fabryki Bombek rozpoczęliśmy od Sali produkcyjnej, w której pracowite Elfy tworzą swoje arcydzieła. Wszystkie szklane piękności wykonywane oraz ozdabiane były własnoręcznie przez dzieci. Mieliśmy okazję przyjrzeć się krok po kroku procederowi powstawania szklanej bombki oraz spróbować stworzyć swoje własne.
Dzieci pędzlami nanosiły na szkło specjalny klej po czym obsypywały je brokatem lub tworzyły „puchate”, różowe ozdoby.
Po ozdobieniu trzeba było oczywiście pozostawić je na kilkanaście minut w specjalnym miejscu do wyschnięcia, ale ten czas wykorzystaliśmy na zwiedzanie muzeum bombek mieszczącego się piętro wyżej. Na specjalnej wystawie można było zobaczyć najstarsze, prawie 60-letnie bombki.
Królowa Lodu miała piękną srebrzystą suknię ze szklanych bombek. Była też piękna biała suknia dla panny młodej. Po obejrzeniu, każde dziecko otrzymało od Św. Mikołaja prezent jakim był słodki lizak.
Radość dzieci bezcenna.
1
12.10.2023r. Mistrzostwa Mrągowa w Piłkę Nożną Chłopców
12 października na Orliku w SP nr 4 rozegrany został Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Mrągowa. W turnieju wzięły udział SP 1 Mrągowo (I miejsce), SP Warpuny (II miejsce), SP 4 Mrągowo (III miejsce) i SP Szestno (IV miejsce).
Skład naszej drużyny: Damian Tater, Aleksander Żołądek, Marcel Twardowski, Konrad Matusiak, Hubert Ostaszewski, Paweł Ryś, Antoni Kasiewski, Michał Ruszczyk i Wiktor Kosakowski.
12. 10. 2023 Dzień Edukacji Narodowej
14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa. Od tej pory dzień ten uznawany jest za Święto Edukacji Narodowej powszechnie nazwane Dniem Nauczyciela.W każdym młodym człowieku żyje nadzieja, że w swym życiu spotka kogoś, kto natchnie go wiarą w to, że stanie się tym, kim może i pragnie być. Wszyscy, którzy z nami pracują, wkładają wiele starań i wysiłku, by nie zgasić tej iskry, co więcej, by rozniecić płomień ambicji i aspiracji.Zapewniamy Was, w Dniu Waszego Święta, że gdziekolwiek będziemy, wspomnienie o Was będzie z nami.
Dziś pięknie nauczycielom dziękujemy, że dzięki nim lepszymi ludźmi się stajemy. Że serca przed nami swe otwierająi kiedy trzeba pomocną dłoń podają.Pod ich skrzydłami swoje rozwiniemy i kiedy przyjdzie pora, w trudną życia drogę poszybujemy.
Samorząd Uczniowski
11
10.10.2023 r. Pierwszy raz w kosza.
10 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli w turnieju koszykówki. Zawody koszykówki 3x3, rangi wojewódzkiej, organizowane przez W-M SZS odbywały się w Nidzicy. Szkołę Podstawową w Szestnie (jedyną szkołę wiejską) reprezentowali Marcel Bartosiewicz, Jan Rogowski, Oktawian Adamowicz i Wojciech Kulas.
Koszykarze z Szestna rywalizowali w bardzo silnej grupie, ulegając we wszystkich spotkaniach z SP 5 Ełk A 16:6 ( I miejsce) , SP 3 Ełk 10:4 ( III miejsce) i SP 1 Mrągowo 10:6.
Mimo braku doświadczenia w turniejach koszykówki i w wielu przypadkach dużej różnicy wzrostu uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze. Wykazali się dużymi umiejętnościami i ogromną walecznością. Brawo chłopaki.
Sebastian Baranowski
4.10.2023 r. Dopingowaliśmy naszą reprezentację piłkarską U15.
4 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły przebywali w Kętrzynie, gdzie w ramach Turnieju UEFA U15 Development 2023 odbywało się spotkanie Polska - Islandia. Chłopcy oglądali spotkanie z wielkim zainteresowaniem i wspierali wspaniałym dopingiem niewiele starszych zawodników. Polska po bardzo emocjonującym spotkaniu uległa Islandii 2:4, ale mimo to uczniowie wychodzili z meczu bardzo zadowoleni, że mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.