Wycieczka do „Przystani Św. Mikołaja” w Pięknej Górze.9 grudnia 2019r., oddział przedszkolny grupa „Słoneczka – kl. 0” i grupa „Krasnale” wrazz rodzicami wybrały się na wycieczkę do Pięknej Góry do Przystani Świętego Mikołaja.Już po dojechaniu na miejsce dzieci przywitały Elfy. Następnie wraz z Elfami każda grupa odwiedzała kolejne ciekawe miejsca: w pierwszej kolejności dzieci miały możliwość odwiedzić przedstawienie teatrzykowe „Elfi teatr”, czyli przezabawną historię psotnych Elfów. Następnie poszliśmy w kierunku komnaty Krainy Lodu – tam dzieci smakowały śniegowy puch pracowitych Elfów. Kolejne kroki poczyniliśmy w kierunku „Placu zabaw im. Rudolfa Czerwononosego - tu przydała się umiejętność rzutu do celu „śnieżnymi kulkami”, mogły poskakać w dmuchanym iglo. W sposób aktywny spędzili czas w tym magicznym miejscu. Oczywiście na koniec wizyty w Przystani odwiedziliśmy Komnatę Świętego Mikołaja, gdzie poznały jego obyczaje. Sprawdzał też magicznym urządzeniem, czy dzieci były grzeczne przez cały rok. Pobyt w „Przystani Św. Mikołaja” przeniósł nas na chwilę w magiczną krainę i zapewnił niezapomniane wrażenia.
Średniowieczna lekcja historii
Średniowieczna lekcja historii
6 grudnia do naszej grupy przedszkolnej przybyli rycerze z Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg
p. Grzegorz Barszcz i Mateusz Przybysz. Nasi goście przeprowadzili zajęcia edukacyjne podczas których przedszkolaki dowiedziały się co robił paź, kim był giermek i jak wyglądało pasowanie na rycerza. Dzieci miały możliwość odgrywania ról w zainicjowanych przez naszych gości scenkach, które budziły ich szczere zainteresowanie. Dowiedziały się również jak wyglądają i nazywają się poszczególne części rycerskiej zbroi oraz jakim orężem posługiwali się średniowieczni rycerze. „Krasnale” i „Słoneczka” miały możliwość obejrzenia prawdziwej walki, przy okazji której dowiedziały się co to jest kodeks rycerski. Na koniec nasi goście obdarowali przedszkolaki słodkim upominkiem.
WIZYTA MIKOŁAJA
4 grudnia do przedszkola przybył Mikołaj . Tę niespodziankę przygotowała przedszkolakom p. Urszula Śnietka z biblioteki dziecięcej w Mrągowie. Mikołaj przeczytał dzieciom kilka książek o tematyce bożonarodzeniowej, wysłuchał piosenek w wykonaniu „Słoneczek” i „Krasnali” oraz próśb dzieci odnośnie prezentów. Przygotował też słodki upominek dla każdego grzecznego malucha. Spotkanie zakończyło się wspólnymi zabawami i pląsami przy muzyce.
ANDRZEJKI W "KRASNALACH"
29 listopada zagościła w "Krasnalach" wróżka, która wprowadziła przedszkolaki w świat magii i wróżb. "Krasnale" poznały tradycję andrzejkową. Wykonywały zadania, podczas których poznawały swoją przyszłość. Uczestniczyły także we wróżbach, które zorganizował samorząd szkolny. W tym dniu nie zabrakło andrzejkowej dyskoteki przy świetlnej kuli, wspaniałego poczęstunku zorganizowanego przez rodziców oraz andrzejkowej fotobudki.
„ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”
Pluszowy miś to nieodzowna zabawka każdego dziecka. W dniu 25 listopada każdy przedszkolak przyszedł ze swoim pluszowym ulubieńcem. Przybyły misie małe, duże, brązowe, białe i niebieskie, a każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, którą przedstawili uczniowie klasy II oraz wiersze, których bohaterem był miś. W tym dniu przygotowano dla dzieci wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, badawcze, misiowe tańce oraz oglądanie bajek, których bohaterem był pluszowy przyjaciel . Na koniec wspaniałej zabawy, rozstrzygnięto konkurs plastyczny zorganizowany przez p. Ewę Świrbutowicz, Joannę Sienkiewicz i Juliannę Piastę pod tytułem „Miś- najlepszy przyjaciel dziecka”.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „MIŚ- NAJLEPSZY PRZYJACIEL DZIECKA”.
W listopadzie, zorganizowano w naszej szkole konkurs plastyczny pt. „Miś- najlepszy przyjaciel dziecka”. Wzięło w nim udział 13 przedszkolaków i 7 uczniów z kl.II.
Prace oceniała komisja w składzie:
Brygida Krafzel
Elżbieta Włodarczyk
Ewa Świrbutowicz
Oceniano:
- pomysłowość w ujęciu tematu
- walory artystyczne
- wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych
I kat. 3-4 latki
I miejsce Jakub Kasprzak
II miejsce Eliza Laskowska
Maja Jasińska
III miejsce Paulina Patynowska
II kat. 5-6 latki
I miejsce Magda Makarewicz
III kat. klasy I-III
I miejsce Michał Ruszczyk
II miejsce Zofia Hajdukiewicz
III miejsce Oliwia Patynowska
Rozstrzygnięcie konkursu z wręczeniem nagród i wyróżnień miało miejsce podczas obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia w dniu 25 listopada 2019r.
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez radę rodziców, a pozostali uczestnicy dyplomy i czekoladę.
"Dnia 3 grudnia 2019 r. (wtorek) o godzinie 16:30 odbędzie się zebranie z rodzicami. Również 3 grudnia 2019 r. o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie wszystkich trójek klasowych tzw. Rad Klasowych z Dyrektorem szkoły w sali nr 3. Serdecznie zapraszamy."
„Piękna Nasza Polska Cała”
W roku szkolnym 2019/2020 przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Szestnie biorą udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. „Piękna Nasza Polska Cała”. Projekt trwa 10 miesięcy , a jego celem jest:- wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u dzieci,- poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych,- uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.Uczestnicy projektu kilka dni temu otrzymali podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagę naszego kraju, która ma przypominać im o tożsamości i przynależności do polskiej wspólnoty
CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ, HYMN
AKTYWNE OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
8 listopada 2019r bardzo aktywnie obchodziliśmy w szkole zbliżające się Święto Niepodległości.
O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie 4 zwrotki hymnu. Następnie uczniowie przybliżyli bardzo długą i trudną drogę Polski, kroczącą ku wolności. Podane treści były przeplatane pieśniami patriotycznymi w wykonaniu poszczególnych klas: ,,Niepodległość”, ,,Nie pamiętasz…”, ,,I-sza Brygada”.
Druga część obchodów Dnia Niepodległości odbywała się w salach lekcyjnych. Każda klasa miała w kopercie zadanie historyczne do wykonania:Klasa I- planszowe gry historyczne,Klasa II- puzzle historyczna,Klasa III- Polska droga do wolności ułożona z 123 kawałków,Klasa IV- historyczne rebusy słowno-obrazkowe,KlasaV- mapa Polski- różne techniki- malowanie, wyklejanie,Klasa VI-szyfr historyczny – kodowanie,KlasaVII- sztafeta dla Niepodległej,KlasaVIII-musztra, strzelanie i pierwsza pomoc.
Cieszy nas fakt, że w szkolnym projekcie ,,Świętujemy Niepodległość” uczestniczyli również rodzice, śpiewając wspólnie pieśni patriotyczne i rozwiązując przydzielone poszczególnym klasom zadania historyczne.
Tego pochmurnego, listopadowego dnia oprócz powagi i zadumy, wszyscy znaleźliśmy chwilę refleksji nad słowami: ,,niewola…”,, wolność…”,, niepodległość…”, ,,wojna niech legendą będzie….”
Pomysłodawcą szkolnego projektu ,,Świętujemy Niepodległość” była Pani Anna Łukaszewska, nauczycielka historii. Bardzo dziękujemy za kreatywność w sposobie przekazu wiedzy historycznej.
Samorząd Uczniowski
w Szkole Podstawowej w Szestnie
WIZYTA PANI Z SANEPIDU – PROMUJEMY ZDROWY STYL ODŻYWIANIA
„Co jest zdrowe, co jest złe każdy doskonale wie”. W dniu 16 października dzieci z grupy „Krasnale” i „Słoneczka” spotkały się z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mrągowie Panią Martą Kopaniec, która przeprowadziła z przedszkolakami zajęcia na temat zdrowia i czynników na nie wpływających. Omówiła zasady zdrowego odżywiania się, zgodne z nową Piramidą Żywienia. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania i rozwiązywały zagadki, zdobyły wiadomości dotyczące prawidłowego odżywiania, profilaktyki zdrowotnej w formie częstego mycia rąk oraz jak uniknąć próchnicy ząbków. Przedszkolaki dowiedziały się jak zdrowo się odżywiać, co należy często jeść, a czego unikać. Podsumowaniem zajęć w grupie „ Słoneczka ” było wykonanie sałatki owocowej, natomiast grupa „Krasanale ” wykonała pracę plastyczną pt. „Co jest zdrowe a co szkodzi”.
„JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI…”
15 października 2019r. w Szkole Podstawowej w Szestnie 10-ro dzieci zostało uroczyście pasowanych na uczniów klasy I-szej Szkoły Podstawowej w Szestnie.Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego z nich moment, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w programie artystycznym.Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny, przepisami ruchu drogowego oraz znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nasi najmłodsi koledzy i koleżanki mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej.Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na flagę państwową. Pasowania na uczniów szkoły dokonał Wójt Gminy Mrągowo Pan Piotr Piercewicz w asyście Pani Dyrektor Teresy Jachimowicz.Wśród zaproszonych gości byli również Ks. Proboszcz Parafii Szestno Dariusz Leśniak, oraz Dyrektor ZOS, Pan Bogdan Kossakowski.Z okazji tej uroczystości uczniowie otrzymali wiele upominków od gości i rodziców.Cała impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem w postaci ciasta, owoców, kawy i herbaty przygotowanym przez rodziców.Samorząd UczniowskiSzkoły Podstawowej w Szestnie
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W tym dniu odbyła się uroczysta akademia, którą przygotował Samorząd Uczniowski – były wiersze, piosenki, życzenia i kwiaty. Uroczystość poprowadzili Julia Augustyn i Filip Startek. Oto co powiedzieli:Julia: Trudno znaleźć słowa, które byłyby dość piękne, aby podziękować Wam drodzy nauczyciele za pracę, poświęcenie, serce i miłość. Nasze podziękowanie to wdzięczność, to obietnica, że dzięki Wam wyrośniemy na wartościowych ludzi. Obiecujemy to, bowiem jak pisał filozof Alfred Carpus "Być człowiekiem to już bardzo dużo". Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy! Dziękujemy za najpiękniejszy dar, za wiedzę. To dzięki Wam, szanowni Pedagodzy, mówiąc słowami poetki Marii Urbańskiej: "nie okłamałem chmur, nie oszukałem wiatru, nie okaleczyłem niczyich marzeń - dzięki Wam, Nauczyciele". Filip: Pragnę wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły złożyć najserdeczniejsze życzenia, abyście byli zdrowi, zadowoleni z pracy, którą wykonujecie, zadowoleni z nas. Nie zaznawajcie kłopotów i trosk, bądźcie pogodni i uśmiechnięci. Niech się spełnią Wasze marzenia dotyczące życia osobistego i zawodowego. Zapewniamy Was w Dniu Waszego Święta, że gdziekolwiek będziemy, wspomnienie o Was będzie z nami. Dziękujemy Wam i z całego serca życzymy sto lat pomyślności!
DZIEŃ DYNI W "KRASNALACH"
12 października w grupie "Krasnali" królowała dynia. W tym dniu, wszystkie dzieci miały na sobie pomarańczowe elementy lub przebrane były za to warzywo. Naszą zabawę rozpoczęliśmy rozmową na temat różnorodność dyń. Przedszkolaki dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem, oraz że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki.
Dzieci z zapałem zabrały się również do odkrywania "dyniowego wnętrza". Po przekrojeniu dyni wydrążały nasiona, obserwowały ich wygląd, wąchały je i próbowały już wysuszonych pestek.Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw logopedycznych oraz matematycznych (między innymi klasyfikowanie dyń wg wielkości, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń). Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle oraz slalom dyniowy. "Krasnale " z radością zatańczyły dyniowy taniec oraz zrobiły dyniową pracę plastyczną. Na koniec był czas na fotobudkę, która cieszyła się powodzeniem przedszkolaków.
"Felek i przyjaciele”- lekcja przyrody.
"Felek i przyjaciele”- egzotyczna lekcja przyrody w Szestnie 9 października w naszej szkole odbyła się egzotyczna lekcja przyrody, w której uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III. Lekcja składała się z opowieści wraz z prezentacją multimedialną, oglądania owadów pod specjalną kamerą oraz pokazu zwierząt na żywo. Dzieci podczas zajęć uczyły się geografii, systematyki zwierząt w piramidzie pokarmowej (oglądały żywe owady, którymi żywią się gady) oraz biologii (wspólnie nazywały ich części ciała i opisywały ich zastosowanie) . Pan Łukasz opowiadał o swoich podopiecznych: kameleonie Felku i jego przyjaciołach - żółwiu Damianie i agamach Django i Nero. Dzieci zobaczyły pod specjalną kamerą straszyki diabelskie oraz modliszkę. Miały również okazję obserwować Felka na ściance wspinaczkowej. Dzięki tej lekcji uczniowie poznali potrzeby zwierząt egzotycznych, ciekawostki z ich życia, dowiedziały się również, że zwierzę to nie zabawka i należy mu się odpowiednie traktowanie. Po zajęciach i każde dziecko otrzymało pieczątkę, naklejkę oraz zabawkę niespodziankę.
IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W piątek, 4 października 2019r., sześćdziesięciu jeden uczniów naszej szkoły wzięło udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Dzieci z klasy 3 były egzaminatorami i sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszym był etap klasowy, w którym uczniowie w ciągu trzech minut musieli podać odpowiedź na piętnaście przykładów znajdujących się na wyciągniętym losie. Wśród nich wyłoniono dziesięciu finalistów, którzy mogli walczyć o miano „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Ponadto podczas długich przerw, uczennice klasy piątej i szóstej prowadziły zabawę „packi na muchy kontra tabliczka mnożenia”.Nasi zwycięzcy to:Oktawian Adamowicz z klasy czwartej - w kategorii klas III-VOskar Ostaszewski z klasy ósmej – w kategorii klas VI-VIIISzkolni koordynatorzy konkursu:mgr Elżbieta Włodarczykmgr Mariola Baranowska
JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE
1 października odbyło się spotkanie klas I –III z panią policjantką Państwowej Komendy Policji w Mrągowie – asp. szt. Joanną Dawidczyk. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Pani policjantka bardzo ciekawie poprowadziła zajęcia zwracając uwagę na ważne sprawy. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się zestaw edukacyjny „Autochodzik”, który rozbudził wyobraźnię dzieci i zachęcił je do czynnego udziału w spotkaniu. Na koniec spotkania dzieci otrzymały w prezencie opaski odblaskowe i zrobiły pamiątkowe zdjęcie z panią policjantką.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Jak co roku 30 września wypada” Dzień Chłopaka” .Z tej okazji 27.09.19r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka, w czasie której świetnie się bawiliśmy.Samorząd Uczniowski przygotował 30 września uroczystość z okazji „Dnia Chłopaka”, którą poprowadziły : Julia Augustyn i Anita Kazimierczuk. Na początku były życzenia dla wszystkich chłopców. Potem jak co roku odbyły się wybory „ Super Chłopaka”. Nie jest łatwo otrzymać ten tytuł. Chłopcy musieli się zaprezentować i wykonać po 3 zadania , które przygotowały im dziewczęta. Wszyscy kibicowali chłopcom w zaciętej rywalizacji. Po 3 konkurencjach sprawdzających predyspozycje kandydatów z poszczególnych klas jury wyłoniło „SUPER CHŁOPAKA” w 3 kategoriach:klas I-III – zwyciężył- Ksawery Augustyn klas IV-VI – zwyciężył-Błażej Pawlik klas VII-VIII – zwyciężył-Cezary JabłonkaUroczystość zakończyła muzyczna dedykacja dla wszystkich chłopców w wykonaniu uczennic : Oliwi Liszewskiej oraz Magdy Kowalskiej. Uczestniczy zmagań o zaszczytny tytuł „SUPER CHŁOPAKA” otrzymali słodki upominek, a zwycięscy zostali udekorowani medalem, co bardzo im się podobało. GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!Samorząd Uczniowski
27.09.2019r. - Święto Pieczonego Ziemniaka w kl I-III
Wykorzystaliśmy piękną pogodę i zorganizowaliśmy Święto Pieczonego ziemniaka.Chociaż dym gryzł w oczy z uśmiechem na twarzy piekliśmy ziemniaki w ognisku. Na patykach skwierczały kiełbaski. Potem były zabawy na boisku i gry sportowe.To był wesoły dzień!
25.09.2019r. Policja w przedszkolu
Dnia 25 września 2019r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z grupy „Krasnale”i„Słoneczka”z panią policjantką Powiatowej Komendy Policji w Mrągowie – asp. szt. Joanną Dawidczyk.Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pani policjantka przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przypominała również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszył się zestaw edukacyjny „Autochodzik”, który poprzez zabawę umożliwia dzieciom w sposób atrakcyjny poznawanie oraz utrwalanie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Niektóre przedszkolaki zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Bardzo pouczające były scenki sytuacyjne, w których dzieci chętnie brały udział. Na pożegnanie przypomniano dzieciom numery alarmowe do służb ratunkowych oraz sposoby wyjścia z trudnej sytuacji - czyli jak i do kogo zwrócić się o pomoc.